Türkü Pinari


 
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  PortalliPortalli  SSSSSS  GaleriGaleri  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Bu Toprağın Ozanları: / YAŞAYAN HALK OZANLARIMIZDAN / AŞIK Y

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ÖZLEM*44
YONETICI PRENSES
YONETICI PRENSES


Kadın
Mesaj Sayısı : 19
Lakap : özlem
Kayıt tarihi : 17/01/08

MesajKonu: Bu Toprağın Ozanları: / YAŞAYAN HALK OZANLARIMIZDAN / AŞIK Y   Cuma Şub. 01, 2008 1:27 am

YAŞAYAN HALK OZANLARIMIZDAN
AŞIK YOKSUL DERVİŞ İÇİN BİRKAÇ SÖZ
Abdülkadir GÜLER


Anadolu toprağı Halk ozanlarımızın harman olduğu yerdir. Karaca oğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Pir sultan Abdal, Aşık Veysel, Murat Çobanoğlu, Aşık Mahzuni Şerif, Aşık Sefil Selimi, Aşık Gülhani, Aşık Reyhani, Abdulvahap Kocaman, Aşık Halil Karabulut bu saydıklarımızdan sadece birkaçıdır. İşte sözünü edeceğim Aşık Yoksul Derviş’te bunlardan biridir.
Aşık Yoksul Derviş (Şemsettin Kubat) 1943 Afyonkarahisar / Emirdağ’ın Karacalar Köyü’nde doğmuştur. Maddi imkânsızlıklar yüzünden okula gidememiştir. Kendi kendini yetiştiren; çevrenin büyüklerinden ders alan küçük yaşta (12 ) şiir yazmaya başlayan bir halk ozanıdır. Badeli aşıklardan olup; Türk Aşıklık geleneğinin bütün gerekleriyle yerine getirebilme özelliklerine sahiptir.(1). Ankara’da, Konya’da, İzmir’de, Eskişehir’de ve Bursa’da katıldığı aşıklar bayramında bir çok ödüler de almıştır.
Ozanımızın şiirlerinde ana izlek olarak, aşk, insanlık sevgisi, Ehlibeyt, Tasavvufi konular, yurt ve vatan sevgisi, milli ve manevi değerlerimiz, tutumlu olma, arkadaşlık, dostluk, Dini ve milli Şiirler, değişler, ağaç, orman, ****** ve Cumhuriyet gibi konularda şiirler, destanlar yazmış, sazı ile yurt içinde, yurtdışında yapılan sosyal ve kültürel etkinliklere katılmaktadır.

ESERLERİ:

Aşık yoksul Derviş’in Türk halk edebiyatına kazandırdığı ve yayımladığı belli başlı eserleri şunlardır:
1-Şehitlerin Anısı (1967), 2-Kerbelâ Şehitleri (1968), 3-Gönülden Sesler (1968), 4-Aşkın Dizeleri (1989), 5-Yüz bin oldu Yarelerim (1989), 6-Dost İline Götür Beni(1989), 7-Duygularla Nefeslerle Evrenseldir Şiirlerimiz (1989), 8-Güzelleme(1989), 9- Sevgi Yolundan, Duygu Selinden)1992), 10- Köyümün Destanı (1992),11-Hoş Görü (1992), 12--23 Nisan (1993), 13-Nefeslerin Özü ( 1993 ) 14-Yunusça ( 1996 ), 15- Deyişlerin Dilinden ( 1997), 16-****** ve Cumhuriyet (2002), 17-Destanlarım ((2004) 18.Türkülerin Dili (2007) ve yurtdışında basılan yeni eseri Belçika’da bir yayınevi tarafından Fransızca-Türkçe olarak yayımlanan “Anadolu’dan Bir Ses” (2007) şiirler adlı kitabı yayınlanmış olup (Anılan yapıtın önsözü; bu satırların yazarı tarafından kaleme alınmıştır) adı geçen kitap 28 Temmuz 2007 tarihinde Emirdağ’da tanıtımı yapılacaktır. Yapılan törende Bürüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır’da hazır bulunacaktır. Ben de bu törene davetliyim.
Aşık Yoksul Derviş’in şiirleri Anadolu’da yayımlanan birçok sanat, kültür dergilerinde ve seçkilerde yer almış olup; sevilen, sayılan bir halk ozanımızdır. Bu ozanımızı yakından tanıyan ve hatta bir iki eserini bastırıp hakkında inceleme ve araştırma yapan Türk Folklorunun değerli araştırmacılarımızdan Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in hazırladığı “DESTANLARIM” adını taşıyan kitapta Aşık Yoksul Derviş için şunları vurguluyor bir yazısında:
“ Türkiye çapında açılan yarışmalarda çeşitli dereceler ve ödüller almıştır. Yine Türkiye genelinde yapılan aşıklar bayramına, şölen ve şenliklerine katılmıştır. Konya Aşıklar Bayramı, Selçuk Üniversitesi Aşıklar Şöleni, Eskişehir Yunus Emre Aşıklar Şöleni, Kültür Bakanlığı İpek Yolu Türk Dünyası ozanlar şöleni, Afyon Şuhut Hamza Baba Şenlikleri, Malatya’da Seyit Battal Gazi Şenlikleri, Mersinli Kasabası Yörük Şöleni, bunlardan başka Kütahya, Isparta, Manisa, Salihli, Denizli ve Burdur gibi illerimizde yapılan halk ozanları şenliklerine şiiri ve sazıyla katılmıştır. Sayın Hayrettin İvgin Aşık Yoksul Derviş’i anlattıktan sonra ayrıca sözlerine şöylece devam etmektedir :Çeyrek yüzyıldır tanıdığım Aşık Yoksul Derviş terbiyesinden, efendiliğinden, nezaketinden ve ağırbaşlılığından hiçbir şey kaybetmedi. Bilakis aşıklar camiası içinde tanınıp bilindikçe daha mütevazı, daha sevecen biri oldu. Ben kendisini ilk gördüğümde içimden “İşte elinden tutulacak ve destelenecek biri” diye düşünmüştüm. Ne kadar isabetli düşündüğümü şimdi daha iyi anlıyorum.(2).
Doğrusunu söylemek gerekirse ben de Aşık Yoksul Derviş’i Eskişehir’de, Balıkesir’de, Kütahya’da, Isparta’da, Manisa Salihli’de ve en son Denizli’de birlikte buluştuğumuz Şairler şöleninde hep sevecen, cana yakın, hoş sohbet olarak gördüm..

Ozanımızın almış olduğu ödüllerden bazıları :

1- ****** Destanı şiir yarışması Ödülü Ankara/1981.
2-Türkiye Aşıklar Bayramı Leb değmez Dalında Şiir Ödülü/Konya 1985.
3- Türkiye Aşıklar Bayramı Meydan Atışması Şiir ödülü/Konya 1985.
4- İzmir Aşıklar Bayramında Atışma Dalında Şiir Ödülü/İzmir 1987.
5- İzmir Aşıklar Bayramında Leb değmez Dalında Şiir ödülü/İzmir 1988.
6- Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü/Eskişehir 1989.
7- Aşıklar Bayramında Yunus Emre Sevgi Yılı Şiir Ödülü/İzmir 1991.
8- Aşıklar Bayramı Hoş Görü Şiir Ödülü/İzmir 1991
9- Türkiye Aşıklar Bayramı Gül Değişi Şiir Ödülü/Konya 1991.
10-Türkiye Aşıklar Bayramında Şiir Ödülü,Ankara 1995
11-Kültür Bakanlığı Afyonkarahisar Şiir ödülü 1995
12-Halk Ozanları Kültür Derneği şiir Yarışması Ödülü/Ankara 1996.
13-Aşıklar Bayramında Güzelleme Dalında Şiir Ödülü/Konya 1997.
14-Türkiye Şiir Yarışması Ödülü /İstanbul 2000.
15-Göller Bölgesi Şairler Yazarlar Derneği Şiir Ödülü Isparta 2003.
16-Şiir Sevenler Derneği Şiir Ödülü Kütahya/Tavşanlı 2003.( 1 )

ŞİİRLERİNDEN ÖRNEKLER:

Halk ozanımız Aşık yoksul Derviş ilhamını Yunus Emre’den,Hacı Bektaşi Veli’den,Mevlâna Hazretlerinden ve Bacı Sultan’dan alarak şiirlerini yazıyor.Dini ve Tasavvufi şiirler,İnsan ve doğa sevgisi, ağaç, orman,Cumhuriyet,******,dostluk ve Kardeşlik,birlik ve beraberlik üstüne şiir kozasını örmüştür. Öylesine günün modasına uyan,birlik ve beraberlikten uzak İdeolojik kişilerden değildir..
Âşık Yoksul Derviş bir halk ozanı olduğu için geçmiş ozanlardan himmet almış zaman zaman da onları dizelerinde nakış nakış işleyerek düzenli,kafiyeli ve halk şiirine uygun olarak ortaya koymuştur.Halk ozanlarımızın harman olduğu yer,Sivas ilimizin ünlü halk ozanları deyince ilk akla gelen Pir Sultan Abdal’dır.Aşık Yoksul Derviş Pir Sultan Abdal’ı okumuş,şiirlerini,değişlerini sevmiş,gel görün ki ozanca neler yazıyor dizelerinde?


Haksızlığa göğüs gerdi
Halkı için canın verdi
Cehalet dağın devirdi
Pir Sultan Abdal dediler.

Kendi Yurdundan sürüldü
Kırklar başına derildi
Koluna zincir vuruldu
Pir Sultan Abdal dediler,(2)

Âşık Yoksul derviş,iyi bir dost,iyi bir arkadaştır.İçinde yaşadığı toplumun gelenek ve göreneklerine içtenlikle bağlı ve saygılıdır.Bununla birlikte sevgi ve barıştan da yanadır.İnsanları kardeşçe seviyor.Dar ve zor günlerin adamıdır,köyünü,kasabasını,içinde yaşadığı mahalle sakinlerini, tanıyor: yakından takip ediyor,hasta olanları da ziyaret etmekten adetâ zevk alıyor.“Arkadaş” başlıklı destanî şiirinde:

İhmal etme hasta halin sormayı
Özgün gönüllere umut vermeği
Sözlerimiz olsun sevgi ırmağı
Gönülden gönüle akın arkadaş.

Aşığımız şu dörtlüğü de okunmaya ve yazmaya değer ölçüdedir.O da Ünlü Halk Ozanımız Âşık Veysel gibi sevgiden,barıştan yanadır.Aşık Veysel bir şiirinde:

Veysel,sapma sağa, sola
Sen Allah’tan birlik dile
İkilikten gelir belâ
Dâva insanlık dâvası.

Kimdir Türk’ü ve Çerkez’i
Hep Adem’in oğlu,kızı (3)

Aşık Yoksul Derviş’te Aşık Veysel’de olduğu gibi sazını kucağına alıp birlik ve beraberlikten yana olarak sanki Aşık Veysel’e bir nazire biçiminde yanıt veriyor:

Bülbül isen karga ile şakıma
Tezgâhında ikiliği dokuma
Okursan da senlik,benlik okuma
Aşkın kitabını oku arkadaş.

Dostluk var ya her zorluğu
Hoşgörü insana,sevgi düşürür
Gönüllerde Filizlenir yeşerir
Sevgi ağacını dikin arkadaş. (4 )

Aşık Yoksul Derviş zaman zaman fırsat buldukça Avrupa’ya Fransa’ya,Almanya’ya ve Belçika’ya gidiyor. Gittiği yerlerde vatan hasretini çeken gurbetçilerimizle sohbet ediyor.Onların sevgilerini, özlemlerini,acılarını birlikte yaşayıp ozanca bağrına basıyor.

Afyonkarahisar,Emirdağı’ndan
Kardeşlik özgürlük sevgi bağından
Dost ocağı Karacalar Köyünden
Türkiye’den size selam getirdim.

Malatya’dan,Erzurum’dan,Sivas’tan
Dikkat edin mana alın bu sesten
Pir Sultan Abdal’dan Mevlana’dan, Yunus’tan
Hepsinden size selam getirdim.

Halk ozanımız sadece toplumun sevgi ve dostluk,barış eylemine şiirleriyle yön vermiyor,ayrıca içinde yaşadığı toplumun garip,mazlum,kimsesiz,yoksul,fakir,yardıma muhtaç insanlarına da yakınlık gösteriyor, onlar için katkıda bulunuyor,siyasal ve toplumsal sorunlarına da neşter vuruyor.Milli birlik ve beraberlikten yana,kahraman ordumuza aşık vatan sevgisiyle dopdoludur.İşte şu dizeleri oldukça manidardır:

Nerde düşkün varsa elinden tutun
Dünyalar durdukça artar kıymetin
Garibe, mazluma imdada yetiş
Bir umut ışığı yakın arkadaş.

Sağ olsun, var olsun milletim, ordum
Birlik beraberlik dostluktur derdim
Bölünemez asla vatanım, yurdum
Eteğinizden taşı dökün arkadaş. (5)

Aşık Yoksul Derviş,insanları,köyünü,kentini,tüm Anadolu’yu kucaklıyor.“Edirne’den Van’a kadar vatanım” diyor.Ağacı,ormanı sevdiği gibi tasarruflu,tutumlu olmayı da tavsiye ediyor.İnsan haklarını,insan sevgisini her şeyin üstünde tutuyor.Tüm bunlardan başka gerçek bir yurtsever,******’ü ve Cumhuriyeti sözde değil,özde seviyor.Bu konuda kaleme aldığı“******’ün Nasihati” başlıklı şiirinden iki dörtlük sunmadan geçmek istemiyorum:

Cumhuriyet vardır diye buyurdum
Bunu bütün Ülkelere duyurdum
Kimsenin olamaz bu güzel yurdum
Nasihatim budur Aziz Millete.


Sizlere hatıra bir çift sözüm var
Ben gitsem de vatanımda gözüm var
O da gam değildir oğlum, kızım var
Bu da emanettir Aziz Millete. (6 )

Aşık Yoksul Derviş’in şiirlerinde kullandığı dili, akıcı, duru, sade, yalın, çarpıcı bir Türkçesi vardır. Yeni sözcüklere de aşinadır. Öyle yabancı uyduruk sözcüklere de asla iltifat etmiyor. Öz be öz Türkçe yazıyor ve Türkçe konuşuyor. Bu bağlamda ödün vermiyor. Bu konuda uygarca bir dik duruşu vardır. Tek kelimeyle yaşayan günümüz Türkçe’sinden yanadır.Türk dili konusunda özverili hizmetleri Türk İşçileri arasında yadsınamaz. Avrupa da gurbet elde Anadolu’nun konuşan dili, duyulan kulağı olmuştur. Sazının coşkulu tellerinde destanlarımızı yaşatan, inançlı, vatanını, milletini seven gerçek bir halk ozanıdır.
28 Temmuz 2007 günü akşamında Aşık Yoksul Derviş onuruna Emirdağ / Karacacalar Köyü’nde büyük bir tören yapıldı. Bu törende Belçika’da yeni yayımlanan (Türkçe- Fransızca) Aşık Yoksul Derviş / Anadolu’dan Bir Ses / Voix d’Anatolie “ (2007) adını taşıyan (172 s.) kitabının tanıtımı yapıldı. Bu törende Brüksel Devlet Bakanı Emir Kır, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Emirdağ Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Emirdağ Belediye Başkanı Lütfi İhsan Dağ, Karacacalar Köyü Muhtarı Kırmızı Ali lakaplı Ali Nurettin Şahbaz ve ünlü Türkücü Kubat, Emirdağ ilçe halkı, çocukları, yakınları ve sevenleri hazır bulundu. Konuşmacılardan Afyon Valisi Haluk İmga, Brüksel Devlet Bakanı Emin Kır, Karacalar Köyü Muhtarı Ali Nurettin Şahbaz, Ankara’dan Prof. Dr. Araştırmacı yazar Hayrettin İvgin, Denizli’den YAZ-AR-BİR (EGAY-DER) Genel Başkanı Dr. Şükrü Tekin Kaptan, Eskişehir’den Eğitimci, şair-yazar Muharrem Kubat ve bu satırların yazarı Aydın / Söke’den Abdülkadir Güler hazır bulundu. Ozan Aşık Yoksul Derviş’in kişiliği, şiirleri, eserleri ve halk ozanları arasındaki yeri konusunda konuşmalar yapıldı. Günün anlamına uygun konuşmacılara ve emeği geçenlere birer plaket verildi. Yeğeni Kubat ve çocukları tarafından sazlı-sözlü şanına yakışır bir konser verildi.
Aşık Yoksul Derviş’e daha nice başarılı yıllar, sağlıklı günler diliyor ve sözümü “Cumhuriyet” başlıklı şiirinden bir iki dörtlükle bağlamak istiyorum:

Yok, eyledi cehaleti, körlüğü
Gerçek anlayışı verdi birliği
Okuma, yazmanın seferberliği
Türkiye’de Cumhuriyet kuruldu..

Haksızlığa,sömürüye can verdi
Çağlar boyu aydınlığa yön verdi
Ana,bacı,hep bu yolda can verdi
Türkiye’de Cumhuriyet Kuruldu.(7 )
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Bu Toprağın Ozanları: / YAŞAYAN HALK OZANLARIMIZDAN / AŞIK Y
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Türkü Pinari :: Müzik Dünyası :: Türkü Video Klipler :: Unutulmuyanlar & Ozanlar & Eserleri-
Buraya geçin: